Z początkiem lutego Rządowe Centrum Legislacji udostępniło na swojej stronie internetowej projekt ustawy o produktach kosmetycznych, która ma zastąpić obecną ustawę o kosmetykach z dnia 30 marca 2001 roku.
Projekt przygotowany przez Ministra Zdrowia ma na celu uwzględnienie postanowień Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych (dalej jako „Rozporządzenie 1223/2009”).
Przede wszystkim, projekt ustawy rozstrzyga bardzo ważną kwestię, tj. właściwość organów państwowych w zakresie obowiązków realizowanych przez osoby odpowiedzialne oraz dystrybutorów kosmetyków. Projekt przyznaje kompetencje w tej sferze organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej w zależności od ich uprawnień. Projekt wskazuje, że co do zasady, nadzorem w zakresie przestrzegania przepisów ustawy oraz Rozporządzenia 1223/2009 zajmować się będzie Państwowa Inspekcja Sanitarna, za wyjątkiem nadzorowania wykonywania obowiązku prawidłowego znakowania produktów kosmetycznych, którym to nadzorem zajmować się będzie Inspekcja Handlowa. Inspekcja Handlowa ma także prowadzić nadzór nad przestrzeganiem prawa w zakresie zafałszowań i nieprawidłowości obrotu produktami kosmetycznymi.
Nowością jest utworzenie wykazów zakładów prowadzonych przez właściwych państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych. Obowiązek uzyskania wpisu do wykazu zakładów ma dotyczyć wszystkich wytwórców produktów kosmetycznych.
W projekcie zapisano ponadto, że zostanie wprowadzony System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych, który ma być realizacją obowiązku nałożonego przez art. 23 Rozporządzenia 1223/2009.
Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie zmian w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków nałożonych przez ustawę, bowiem zastępuje dotychczasowe przepisy karne karami pieniężnymi nakładanymi w drodze decyzji administracyjnej, co zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu ma zwiększyć skuteczność oraz efektywność ich funkcjonowania.
Projektowana ustawa ma wejść w życie 30 dni po jej ogłoszeniu, w zakresie zaś rejestracji zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne przewidywany jest 9 miesięczny okres przejściowy umożliwiający przystosowanie się do nowych regulacji. Zgodnie z BIP KPRM, planowany termin przyjęcia tego projektu przez Radę Ministrów zakreślony został jako I kwartał 2017 r.
Autor: Marta Chmielewska, prawnik, Kielar & Kołodziejczyk. sp.k.